5 sposobów na stylową i funkcjonalną kuchnię...
W kuchni liczy się funkcjonalność i estetyka. Jest to szczególne miejsce w domu, gdzie wykonujemy wiele czynności. Lepiej przemyśleć zawczasu właściwe ustawienie mebli, aby nie trzeba było schylać się po każdy przedmiot, czy przechodzić zbyt długiej drogi od kuchenki do zlewozmywaka. Wybierając styl do kuchni warto pamiętać o wygodzie i zadbać o aspekty praktyczne.

Ergonomia
Każdy zapewne słyszał już o zasadzie trójkąta w kuchni, dotyczącego właściwego układu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Ergonomia i trójkąt roboczy tyczą się zasad związanych z kolejnością wykonywanych czynności. Jednak nie tylko to jest ważne. Każdy z nas jest inny, dlatego najlepiej jest dostosować meble kuchenne na przykład do twojego wzrostu. Jeżeli jesteś osobą wysoką, warto zadbać o swoją ergonomię i podwyższyć szafki kuchenne – można dodać do nich nogi i zasłonić je cokołem znajdującym się przy podłodze. Szafki wiszące zazwyczaj wiesza się minimum 55 cm od blatu kuchennego, dzięki temu nie ograniczają pola widzenia i można pod nimi wygodnie stawiać wyposażenie kuchenne. Ważna jest też odpowiednia odległość wyspy od zabudowy kuchennej, optymalna odległość to 120 cm. Pamiętając o tych zasadach unikamy błędów i możemy przeznaczyć więcej czasu na pracę nad efektownym wyglądem naszej kuchni.

Strefy
Już na etapie projektowania kuchni warto pomyśleć o utrzymaniu porządku w szafkach, żeby nie trzeba było później nerwowo szukać tarki do sera… w momencie kiedy akurat jest potrzebna! Kuchnia ma być wygodna, dlatego zawsze zaczynamy od funkcji – estetyka zazwyczaj stanowi wynikową funkcjonalności. Należy przemyśleć strefy, czyli sposób w jaki mają być ustawione wszystkie meble kuchenne. Zazwyczaj jest to 5 stref znajdujących się obok siebie czyli strefa: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Najbliżej wejścia powinna znajdować się strefa przechowywania żywności, czyli lodówka i część szafek, a dobre miejsce na zlewozmywak znajduje się pomiędzy lodówką a kuchenką. Dzięki przemyślanemu ustawieniu zabudowy kuchennej można zmniejszyć do minimum chodzenie, podnoszenie przedmiotów, obracanie i schylanie się.

Blaty
Kuchnia jest wymagającym miejscem dla blatów, ponieważ wykonujemy na nich wiele czynności takich jak krojenie, siekanie, ucieranie, czy obieranie. Blaty kuchenne powinny być więc bardzo wytrzymałe. Wybór materiałów na blaty jest duży – do wyboru masz takie z kompozytu, z kamienia naturalnego, ze stali a nawet ze szkła. Blaty drewniane wyglądają bardzo dobrze, ale są trudne w utrzymaniu, łatwo je zabrudzić, są podatne na wgniecenia i zarysowania. Blaty z płyty laminowanej są najbardziej popularne między innymi ze względu na cenę, ale ich estetyka czasami pozostawia wiele do życzenia. W tym przypadku to od twoich osobistych preferencji zależy jaki blat wybierzesz. Kieruj się jednak przemyślanymi decyzjami. W przypadku blatów pamiętaj również o tym, że zagracone tracą na estetyce, a lecz dobrze dobrane dodatki i wyposażenie kuchenne dodatkowo nadadzą stylu twojej kuchni.

Siedzenie
Nie zapomnij o miejscu do siedzenia w twojej kuchni. W tym pomieszczeniu wykonujemy dużo czynności, na niektórych etapach gotowania i pieczenia musimy zaczekać lub doczytać coś w przepisie. Nie zawsze warto też wybierać się z niewielkim śniadaniem do jadalni. Zamiast krążyć po mieszkaniu z posiłkiem, urządź wygodny kącik jadalniany w kuchni. Zastanów się, w którym miejscu chcesz siedzieć. W zależności od twoich preferencji może być to niewielki stół lub miejsce na hokery przy wyspie kuchennej. Takie miejsce może stanowić stylowy punkt w twojej kuchni. Jeżeli wybrałeś drugą opcję nie zapomnij o tym, że blat powinien wystawać z wyspy o minimum 30 cm, aby zmieściły się pod nim twoje nogi. Siedzenie bokiem podczas jedzenia nie należy do wygodnych!

Oświetlenie
Dobre oświetlenie w kuchni nie jest tylko ważnym elementem wystroju. Odpowiednie oświetlenie strefy roboczej w pomaga nam lepiej i bezpieczniej gotować. Światło nad blatem roboczym powinno być umieszczone przed, a nie za głową osoby gotującej. Również zmywanie naczyń w ciemnym koncie nie należy do przyjemnych, dlatego oprócz oświetlenia ogólnego – czyli jednej lub kilku lamp rozmieszczonych na suficie – warto jest zamontować oświetlenie wspomagające. Oświetlenie można uzupełnić o punkty świetlne lub listwę LED nad zlewozmywakiem i kuchenką (okap nie zawsze ma wbudowane oświetlenie). Najlepiej kiedy jest to światło neutralne lub zimne (temperatura barwowa żarówek opisana jest na opakowaniach). Jeżeli lubisz przeszklone witryny pomyśl nad doświetleniem ich wewnętrznych półek, dzięki temu otrzymasz piękny efekt błyszczącej zastawy i kieliszków.

.
Porozmawiaj z nami i dowiedź się co możemy dla Ciebie zrobić
