5 rzeczy, w których projektant wnętrz jest niezastąpiony!
Celem projektantów jest odnalezienie i zdefiniowanie twoich potrzeb, by w oparciu o twój gust, dostępną przestrzeń oraz budżet, stworzyć projekt adekwatny do wizji o wymarzonym miejscu zamieszkania. Projekt jest tworzony zgodnie ze wszystkimi zasadami tak zwanego ”zdrowego wnętrza” lub inaczej wspierającego wnętrza, a inwestycja zwróci się po stokroć w codziennej radości, spokoju, harmonii i przyjemności przebywania we własnym domu. Tworzenie wnętrz, które zachwycą ciebie i twoich bliskich to ukoronowanie naszych wysiłków i spełnienie naszej misji.
Układ funkcjonalny
Jeżeli chcesz mieszkać wygodnie sam wygląd wnętrz to nie wszystko. Czy zdajesz sobie sprawę jak wiele rzeczy należy przemyśleć i dopasować do siebie, aby twój dom był naprawdę komfortowy? Zaczynając od ścian, drzwi, sufitów i wszelkich instalacji, a kończąc na rodzaju blatów i gniazdach, oprawach lamp i dodatkach… Wszystko należy starannie przemyśleć. Możesz to zrobić sam poświęcając wiele godzin na szukanie porad w internecie, lub możesz zatrudnić specjalistę.
Architekt wnętrz zadba o optymalne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni twojego domu. Funkcjonalność to jeden z najważniejszych aspektów projektu. Wnętrze musi być dopasowane do twojego trybu życia i codziennych potrzeb. Tylko to gwarantuje, że oprócz pięknej przestrzeni otrzymasz wnętrze sprawiające, że każdy dzień w twoim domu będzie przyjemny. Otrzymasz perfekcyjny układ funkcjonalny skorelowany z twoimi wymaganiami i preferowaną estetyką.
Znajomość rynku
Projektant zna realia rynku, współpracując z nim zaoszczędzisz czas na szukaniu mebli i dodatków. Dowiesz się jakie są aktualne trendy i nowoczesne materiały wykończeniowe. Dostaniesz listę materiałów i mebli wykorzystanych w projekcie, dzięki czemu znajdziesz wszystko w odpowiednich sklepach – bez konieczności odbywania chaotycznych turnee po okolicznych meblarskich i budowlanych marketach! Ponadto projektant poinformuje cię odpowiednio wcześniej, jeżeli okres oczekiwania na drzwi, czy kanapę w sklepie będzie wynosił kilka tygodni.
Podczas projektowania architekt wnętrz weźmie pod uwagę aspekt finansowy. Będzie pracował w obrębie ustalonego budżetu (może pomóc również odpowiednio go zaplanować). Jeżeli jest taka potrzeba może też podzielić realizację projektu na etapy, na przykład w pierwszej kolejności wykonana zostanie kuchnia, salon, sypialnia i łazienka, a dopiero w kolejnym etapie pokoje dla gości i pralnia. Dzięki znajomość rynku i współpracy ze specjalistą efektywnie wykorzystasz swój budżet i wykonasz wszystko w terminie.
Projekt techniczny
Do remontu i wykończenia wnętrz potrzebne jest odpowiednie kilkustopniowe przygotowanie. Należy wykonać pomiary, stworzyć koncepcję, znaleźć inspiracje, wybrać meble i materiały, zrobić rysunki w 2D lub w 3D i wykonać wszystko zgodnie z planem – najlepiej w założonym terminie. Współpracując z projektantem wiele z tych rzeczy może cię ominąć! Unikniesz też wielu błędów projektowych, które nakładając się na siebie, mogą skutecznie zniechęcić do przestrzeni nowego lub odświeżonego domu.
Architekt wnętrz przygotuje dla ciebie rysunki techniczne wykonane w specjalistycznym programie (na przykład Auto’CAD). Rysunki te będą przygotowane w sposób fachowy i czytelny, co ułatwi współpracę z wykonawcami i branżystami. Pełna dokumentacja techniczna jest niezbędna do pracy ekipy remontowej oraz stolarza. Na ich podstawie wykonawcy są w stanie zrealizować swoją pracę zgodnie z projektem. Z przygotowanymi profesjonalnie rysunkami technicznymi zaoszczędzisz czas, a kontakt z wykonawcami będzie prosty i konkretny oraz zabezpieczony przed błędami. Twoje wnętrze będzie wyglądało dokładnie tak jak w projekcie.
Wizualizacje wnętrz
Biura projektowe wykorzystują najnowsze technologie, aby zwizualizować wnętrza przed ich powstaniem. W początkowych etapach projektowania (etap koncepcyjny), wykonywane są modele 3D wszystkich projektowanych pomieszczeń. Projektant pokarze ci trójwymiarowy układ ścian, mebli i wszelkich zmian w przestrzeni. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy wszystko się zmieści i czy meble będą ustawione w dogodny dla ciebie sposób.
Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji projektu biuro projektowe przygotuje fotorealistyczne wizualizacje wnętrz. Zobaczysz jak będą wyglądały poszczególne materiały, tapety, kolory ścian czy wykończenia mebli. Zyskasz obrazy twoich pięknych wnętrz, które będą zachwycać Ciebie i bliskich jeszcze przed ukończeniem remontu! Ponadto wizualizacje ułatwią pracę wykonawcom, którzy nie będą zadawać pytań dotyczących wykończenia i zrealizują prace zgodnie z założeniami projektu.
Projekt oświetlenia
Światło odgrywa istotną rolę we wnętrzu. Podkreśla jego charakter, akcentuje detale. Liczne badania wykazują, że sposób oświetlenia i jego jakość wpływa na nasz codzienny zegar biologiczny, dlatego jego właściwy wybór oświetlenia jest niezwykle ważny. Warto odpowiednio wcześniej przemyśleć usytuowanie i funkcję każdej z lamp. Projektant doradzi jak to zrobić, podzieli oświetlenie na właściwe strefy, wybierze oprawy pasujące do stylu wnętrz, dobierze żarówki o właściwej temperaturze barwowej.
Od architekta wnętrz otrzymasz projekt oświetlenia, czyli zestawienie i rozmieszczenie lamp sufitowych, spotlightów podtynkowych i natynkowch, lamp na szynoprzewodzie, plafonów, kinkietów, oświetlenia punktowego, listew LED. Jak widać rodzajów lamp jest wiele, a każda z nich wymaga odpowiedniego zainstalowania oraz wyznaczenia rozmieszczenia włączników i gniazd.
.